Cu ocazia sărbătorii Dragobetelui, centrele Direcției Generale de Asistență și Protecția Copilului din județul Olt au fost transformate în adevărate oaze de iubire și bucurie, fiind împodobite cu inimi și decoruri tematice specifice acestui eveniment. Sub deviza "De Dragobete, iubește românește!", unitățile au găzduit o serie de evenimente inedite.
Prin aceste inițiative, DGASPC Olt a reușit să creeze un mediu plin de iubire și sărbătoare, în care tradițiile românești au fost sărbătorite și valorificate în spiritul Dragobetelui.