Peste 100 de accidente grave s-au întâmplat, anul trecut, pe drumurile din județul Olt. Este o ușoară creștere în comparație cu anul 2022, iar aproape jumătate dintre aceste accidente s-au soldat cu pierderi de vieți. În ședința de bilanț privind activitatea desfășurată în 2023, reprezentanții Poliției Olt au vorbit despre această situație și despre cifrele înregistrate.
În urma acestor accidente, peste 40 de șoferi, pasageri, pietoni, bicicliști și căruțași au decedat. Pentru siguranța participanților la trafic, în anul 2023, poliţiştii rutieri au organizat 529 de acţiuni.
Pentru abaterile constatate au fost aplicate 39.370 de sancţiuni contravenţionale (-3.038), iar ca măsură complementară au reţinut, în vederea suspendării dreptului de a conduce, 6.427 de permise de (+862) şi au retras 2.281 de certificate de înmatriculare (+654).
Astfel de acțiuni de prevenire în trafic vor continua, spun reprezentanții IPJ Olt. Este însă nevoie și de o mai mare atenție din partea șoferilor, a pietonilor și a bicicliștilor, pentru că multe dintre accidente se produc și din vina lor, spun polițiști rutieri.