La CSS Caracal, se promovează deviza "O minte sănătoasă într-un corp sănătos", iar antrenorii insuflă copiilor spiritul de echipă și competiție, indiferent de ramura sportivă aleasă: fotbal, atletism, kaiac-canoe sau handbal. Prezent în emisiunea „Stadion" de la Olt TV, antrenorul Sabin Roșca, a mărturisit că fotbalul este disciplina care atrage cei mai mulți tineri.
Eforturile antrenorilor de la CSS Caracal sunt susținute de un program continuu de perfecționare și actualizare, fiind mereu la curent cu noile tendințe și tehnici din fotbal. În acest moment, practică fotbal peste 200 de copii, atât din Caracal, cât și din localitățile limitrofe.
Prin intermediul fotbalului și a altor discipline sportive, CSS Caracal nu doar încurajează un stil de viață activ și sănătos, ci contribuie la formarea caracterului și a valorilor pozitive în rândul tinerilor.