În perioada 1-2 Decembrie, Dumbrăvița a fost gazda Cupei Speranțelor, o competiție de mare anvergură, unde peste 270 de tenismeni din Serbia, Ungaria, Moldova, Italia și, nu în ultimul rând, din lotul național U13 al României, au luat parte la un adevărat spectacol sportiv. Printre participanți s-au numărat și doi reprezentanți de la CSM Slatina, Teodora Jumate și Mircea Chiriță, acesta din urmă reușind să-și adjudece două medalii.
Prin muncă și determinare, Mircea reușește de fiecare dată să se remarce în competițiile la care ia parte.
Mircea Chiriță este pregătit de titratele antrenoare de la Clubul Sportiv Municipal Slatina, Felicia Coneschi și Andreea Zanfir.