Palmares impresionant al clubului Bu-Do din Slatina, la Campionatul Mondial de Karate Fudokan din Belgrad. Numărul de medalii obținut a depășit orice așteptare, transformând acest concurs într-o experiență memorabilă pentru toți sportivii slătineni. În această competiție, datorită elevilor lui Romeo Costică, imnul României s-a auzit de cinci ori.
Cea de-a IX-a ediție a Campionatului Mondial de Karate Fudokan a adunat la start cei mai buni sportivi din peste 20 de țări, iar slătinenii s-au numărat printre cei care și-au adăugat în palmares mai multe medalii de argint și bronz.
Odată cu această provocare, anul competițional 2023 s-a încheiat pentru remarcabilii karateka slătineni, care au reușit, încă o dată, să aducă titluri importante pentru Slatina și județul nostru.