Tricolorul a fost omagiat la Slatina, în cadrul unei ceremonii militare și religioase, organizate cu prilejul Zilei Drapelului Național. Oficialii au vorbit despre semnificația acestui simbol al statului român și despre valorile pe care le reprezintă.
Drapelul a fost înălțat apoi pe catarg în acordurile Imnului Național al României.
Ceremonia s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare.