Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
ADR S-V Oltenia: Zeci de milioane de euro pentru Slatina
14.03.2025
Autor articol: Elena Ionescu
Vizualizari: 1077

Primarul Slatinei, Mario De Mezzo, a anunțat și astăzi că municipalitatea lucrează la proiecte cu finanțare europeană de 40 de milioane de euro. Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia ridică miza. Directorul general Alexandru Stănescu spune că pot fi cerute chiar și peste 50 de milioane de euro.


 Primăria municipiului Slatina vrea să atragă 40 de milioane de euro, fonduri europene, cu proiecte sustenabile.
Proiectele sunt derulate prin intermediul Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia, care a redeschis pentru Slatina apelurile de accesare.
Directorul general al ADR Sud-Vest Oltenia, Alexandru Stănescu, a precizat că sunt trei măsuri de sprijin pentru care Slatina are alocate sume consistente. Una dintre acestea se referă la dezvoltarea urbană integrată.
A fost relansat și apelul pentru schema de sprijin privind îmbunătățirea și extinderea infrastructurii verzi-albastre, în valoare de 8,2 milioane de euro.
Slatina a accesat până anul trecut cei mai mulți bani europeni pentru transportul urban sustenabil, adică 18 milioane de euro, față de alocarea inițială de 11 milioane.
Vestea bună este că Primăria Slatina poate cere chiar mai mulți bani.
Unul dintre proiectele Primăriei Slatina din zona verde-albastru ar putea fi realizarea unui Aqua Park în Pădurea Strehareț, zona fostei grădini zoologice.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Greceanu: Fără deschidere oficială în prima zi de școală

La Colegiul Național „Radu Greceanu” din Slatina, noul an școlar a început cu bucurie și emoție, atât pentru bobocii de la clasele a V-a și a IX-a, cât și pentru elevii de clasa a XII-a. Cu toții s-au reunit în sălile de clasă. Pentru că anul acesta nu a mai avut loc deschiderea oficială în curtea școlii, așa cum se obișnuia de fiecare dată, deoarece profesorii de la „Radu Greceanu” au ales să fie solidari cu colegii lor din întreaga țară, care au protestat astăzi la București.
08 Sep 2025

Început de an școlar cu emoții la „Ion Minulescu”

Colegiul National „Ion Minulescu” din Slatina a organizat, astăzi, festivitatea de deschidere a noului an școlar, pentru elevii de la clasele pregătitoare. Cei mici au pășit cu emoție în curtea școlii, unde a avut loc ceremonia oficială, iar doamnele învățătoare au strigat catalogul. Chiar dacă s-au aflat la școală, dascălii de la Minulescu au transmis că sunt alături de colegii lor din întreaga țară, care au protestat la București.
08 Sep 2025