Pe 23 februarie, Districtul 2241 România și Republica Moldova a sărbătorit, la Timișoara, 119 ani de Rotary Internațional și 95 de ani de Rotary în România.
La eveniment au participat membri ai mai multor cluburi Rotary, Rotaract și Interact din țară, printre care câțiva guvernatori din trecut, reprezentanți ai autorităților locale și ai consulatelor onorifice din Timișoara. Au fost făcute prezentări interesante despre istoria Rotary Internațional în cei 119 ani de existență, dar, mai cu seamă, s-a vorbit despre impactul pe care îl are Rotary în România, de 95 de ani.
Evenimentul ce a marcat Ziua Rotary a culminat cu o ceremonie de chartare a unui nou club în Districtul 2241, și anume Rotary Club Timișoara 2023. După un moment artistic susținut de un solist al Operei Naționale Timișoara și de un grup de copii dansatori, au fost prezentați membrii noului club, iar guvernatorul a oferit fiecăruia în parte, câte un pin care certifică noua sa calitate, aceea de rotarian.
În prezent, Rotary Internațional are 1,4 milioane de membri, organizaţi în 45.000 cluburi, cu activităţi care se desfăşoară în sprijinul comunităţilor locale. Districtul 2241 reuneşte 3.700 membri organizaţi în 152 cluburi din România şi Republica Moldova.