Continuă acțiunea de acordare a tichetelor sociale oferite cu ocazia sărbătorilor de iarnă, la Slatina. Primăria municipiului a făcut o tradiție din distribuirea de bonuri valorice anumitor categorii de persoane, pentru a le face sărbătorile mai frumoase. Astfel, valoarea tichetelor a crescut la 150 lei de persoană pentru Crăciun și, respectiv, Paște. Cea de-a XV - a campanie vine și cu o serie de noutăți. Grupul țintă a fost lărgit, venind, în acest fel, în ajutorul cât mai multor slătineni. Tichetele pot fi folosite pentru achiziţionarea de produse alimentare, articole de curăţenie, igienă corporală sau a locuinţei, produse farmaceutice, precum şi pentru articole de îmbrăcăminte şi încălţăminte.
Primăria Slatina se implică în continuare în această iniţiativă, având in vedere nevoile comunităţii. Astfel, prin acest demers, municipalitatea face din sărbători momente speciale pentru fiecare locuitor al Slatinei.