De anul acesta, noi dispozitive medicale au fost introduse pe listă pentru asigurații olteni. Este vorba despre persoane cu probleme medicale, printre care și bolnavii de cancer, ce au nevoie urgentă de aceste dizpozitive, pentru a putea duce o viață normală.
Suma decontată de Casa de Asigurări de Sănătate pentru aceste dispozitive variază între 66 lei și 1.919 lei, în funcție de dispozitivul medical solicitat.
Tot de la 1 ianuarie 2024, pe listă au mai fost introduse alte 3 dispozitive noi, respectiv: mască siliconică, mănuşă siliconică și guler siliconic, însă până în prezent, pentru aceste dispozitive nu a fost stabilit prețul, spun cei de la CAS. Lista pentru solicitări a fost deschisă, iar acestea se pot face direct la sediul CAS Olt din Slatina.