Crește alarmant numărul cazurilor de infecții respiratorii în județul Olt. Oficial, de astăzi, este declarată stare de alertă epidemiologică, iar medicii recomandată din nou purtarea măștii de protecție.
La nivelul județului sunt înregistrate peste 200 de cazuri de gripă prin teste rapide și alte 60 confirmate în laborator.
Numai la Spitalul Județean de Urgență Slatina, astăzi, sunt internați 80 de pacienți, copii și adulți, în Secțiile Pediatrie și Boli Infecțioase.
Direcția de Sănătate Publică recomandă măsuri pentru prevenirea îmbolnăvirii.
Potrivit DSP Olt, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, numărul cazurilor de gripă și viroze este mai mare. Iar pericolul nu a trecut. Urmează vârful, spun cadrele medicale, care se așteaptă la un număr și mai mare de îmbolnăviri.