Aproape 30 de olteni cu boli rare au beneficiat, anul trecut, de taratament gratuit. Numărul acestora este mai mare, față de anii trecuți, spun reprezentanții Casei de Asigurări de Sănătate Olt. Este vorba atât despre copii, dar și mulți adulți care au această problemă medicală.
Acest program s-a derulat prin Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina, prin ambulatoriul de specialitate al Spitalului Municipal Caracal precum și prin farmacii cu circuit deschis.
Avand în vedere numărul bolnavilor și sumele decontate pentru fiecare, a rezultat un cost mediu anual pentru tratamentul unui singur bolnav cu atrofie musculară de 529.490 lei. Cel mai ieftin este tratamentul pentru un pacient cu fibroză pulmonară, adică 122.119 lei pe an.