Primăria municipiului Slatina organizează, în perioada 20-24 ianuarie 2023, cea de a VII-a ediție a „Galei Laureaților”. Vor fi acordate premii slătinenilor care au obținut rezultate excepționale anul trecut sau personalităților care au avut un impact deosebit asupra comunității locale. Printre ei se află și medicul Renică Diaconescu de la Spitalul Județean de Urgență Slatina, care a fost desemnat „personalitatea anului”.
Medicul Renică Diaconescu și echipa sa de neurologi de la Spitalul din Slatina, sunt recunoscuți la nivel internațional în urma premiului obținut pentru programul de tromboliză în cazul pacienților cu AVC. Spitalul Slatina se află printre cele 173 de unități medicale, din 33 de state europene, premiate de Societatea Europeană de Stroke.
La Spitalul din Slatina, programul de tromboliză funcționează din 2019. Tromboliza intravenoasă este o injecție care se administrează în cazul pacienților cu AVC, în primele 4 ore și jumătate de la debutul simptomelor. Aceasta pur și simplu topește cheagurile de sânge, iar pacientul pleacă acasă, în câteva zile, fără sechele.
Așadar, „Gala Laureaților”, organizată de Primăria Slatina, va avea loc, în perioada 20-24 ianuarie 2023, la Centrul Cultural „Eugen Ionescu” din Slatina. Municipalitatea a făcut o tradiție din acest eveniment și vrea ca an de an, să aducă recunoștință oamenilor de valoare din orașul nostru. Indiferent că este vorba despre personalități din domeniul științei, culturii, sportului sau alte domenii de activitate, cu toții merită respect și apreciere pentru contribuția adusă în viața comunității locale, este mesajul autorităților din cadrul Primăriei Slatina.