Este explozie de viroze și cazuri de gripă în județul Olt și tocmai medicamentele pentru aceste afecțiuni lipsesc din farmacii. Situația durează de câteva luni și pare a se agrava și mai mult, spun medicii, mai ales că numărul infecțiilor respiratorii a crescut alarmant. Cei mai afectați sunt copiii, pentru care se găsesc foarte greu până și medicamentele înlocuitoare, spun farmaciștii olteni.
Medicii de familie spun că au ajuns să prescrie doar medicamentele care există în farmacii.
Cum s-a ajuns în această situație, ne explică reprezentanta Colegiului Farmaciștilor din Olt.
Deocamdată nu se știe când se va rezolva această situație. Până atunci, tot ce le rămâne medicilor este să îi sfătuiască pe oameni să ia măsuri de prevenire a îmbolnăvirii.