Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Tratamente costisitoare pentru bolile oltenilor
21.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 72

Sumele decontate de CAS Olt furnizorilor de medicamente aproape că s-au triplat în 2015. Explicaţiile ar fi că pe lista tratamentului gratuit au fost introduse mai multe medicamente, iar preţul lor a crescut în ultimul an. Cele mai multe reţete au fost eliberate pensionarilor.




În anul 2015, Casa de Asigurări de Sănătate Olt a avut încheiate 90 de contracte cu furnizori de medicamente şi materiale sanitare. Potrivit medicului şef, Liviu Pârvulescu, au fost prescrise peste un milion de reţete, cu şi fără contribuţie personală. Astfel, dacă în 2014, CAS a decontat furnizorilor de medicamente suma de 30 de milioane de lei, în 2015 valoarea decontării a ajuns la peste 84 de milioane de lei.

Pe primul loc în topul bolilor sunt hepatitele şi afecţiunile psihice. Potrivit situaţiei prezentate de CAS Olt, cele mai multe reţete au fost prescrise pensionarilor.

Din totalul reţetelor prescrise anul trecut, peste 69.000 au fost pentru pensionarii cu venituri lunare mai mici de 700 de lei.
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE