Accident grav, în acest weekend, în localitatea Jitaru. Un pieton a ajuns la spital, după ce a fost lovit de un autoturism. Un bărbat de 63 de ani se afla pe Drumul Național 65 – European 574, când ar fi traversat printr-un loc nepermis, fiind lovit de un autoturism condus de un șofer de 31 de ani din Scornicești. În urma impactului, pietonul a fost grav rănit și transportat de urgență la spital.
Șoferul a fost testat și cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Pe numele acestuia a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă. Cercetările vor continua în acest caz.