Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Căluşarii din Ghimpeţeni, cei mai buni
20.07.2017
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 84

Peste 1.700 de tineri din întreaga ţară au urcat pe scena celei de-a XVII-a ediții a Festivalului Naţional al Copiilor „Căluşul  Românesc”, desfăşurat săptămâna trecută la Slatina. Marele premiu şi trofeul competiţiei a fost câştigat anul acesta de căluşarii din Ghimpeţeni, judeţul Olt.




Zeci de formaţii de căluşari din Botoşani, Alba, Timiş, Covasna, Argeş, Prahova, Vâlcea, Sălaj şi Olt au venit la Slatina pentru a se întrece în festival, cel mai mare eveniment naţional dedicat acestui obicei românesc. Organizatorii au reuşit să ofere publicului slătinean un grandios spectacol, fiecare grup de căluşari venind pe scenă cu un moment artistic original.

Printre organizatorii evenimentului s-au aflat şi Consiliul Judeţean şi Primăria Slatina, cea care a oferit un premiu special formaţiei de căluşari din comuna Osica de Sus. Marele Premiu şi trofeul festivalului au fost acordate căluşarilor din Grupul Vedea-Găvanu-Burdea, cu centrul la Ghimpeţeni.

Anul acesta, invitaţii de onoare ai Festivalului „Căluşul Românesc”, au fost  membrii Ansamblului Lăpuşniţa din Republica Moldova.

Redactor: Mirela Vârşă
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Greceanu: Fără deschidere oficială în prima zi de școală

La Colegiul Național „Radu Greceanu” din Slatina, noul an școlar a început cu bucurie și emoție, atât pentru bobocii de la clasele a V-a și a IX-a, cât și pentru elevii de clasa a XII-a. Cu toții s-au reunit în sălile de clasă. Pentru că anul acesta nu a mai avut loc deschiderea oficială în curtea școlii, așa cum se obișnuia de fiecare dată, deoarece profesorii de la „Radu Greceanu” au ales să fie solidari cu colegii lor din întreaga țară, care au protestat astăzi la București.
08 Sep 2025

Început de an școlar cu emoții la „Ion Minulescu”

Colegiul National „Ion Minulescu” din Slatina a organizat, astăzi, festivitatea de deschidere a noului an școlar, pentru elevii de la clasele pregătitoare. Cei mici au pășit cu emoție în curtea școlii, unde a avut loc ceremonia oficială, iar doamnele învățătoare au strigat catalogul. Chiar dacă s-au aflat la școală, dascălii de la Minulescu au transmis că sunt alături de colegii lor din întreaga țară, care au protestat la București.
08 Sep 2025