Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Un nou aur internațional pentru Eduard Ștefan
Autor articol: Ovidiu Gherghina
Vizualizari: 56

Un nou motiv de mândrie pentru învățământul românesc vine din Asia. Eduard Florin Ștefan, elev al Școlii Gimnaziale „Nicolae Titulescu” din Caracal, a câștigat medalia de aur la runda globală a competiției International Math Challenge 2026, desfășurată la Bangkok. Performanța este una excepțională, tânărul matematician reușind să își apere titlul mondial pentru al doilea an consecutiv.


 Un nou succes de excepție pentru învățământul românesc vine din Asia. Eduard Florin Ștefan, elev al Școlii Gimnaziale „Nicolae Titulescu” din Caracal, a cucerit medalia de aur la runda globală a competiției International Math Challenge 2026, desfășurată la Bangkok, Thailanda. Tânărul matematician a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului duminică, confirmându-și statutul de campion internațional. Concursul a avut loc sâmbătă, 31 ianuarie, iar Eduard, elev în clasa a V-a, a concurat la Categoria 2, destinată claselor V–VI. Performanța este cu atât mai impresionantă cu cât acesta reușește, pentru al doilea an consecutiv, să obțină aurul la nivel global, după ce anul trecut a dominat aceeași competiție internațională.

Reprezentanții unității de învățământ la care învață au postat pe social-media un mesaj emoționant, numindu-l pe Edi mândria școlii, a municipiului Caracal și a întregii Românii.
„Suntem martorii unei performanțe remarcabile! Elevul nostru, Eduard Florin Ștefan, a reprezentat la Categoria 2, clasele 5-6, și a reușit o „dublă” istorică pentru al doilea an consecutiv, câștigând două medalii de Aur pentru prima rundă și pentru runda globală, la prestigiosul concurs internațional de matematică din Thailanda, INTERNATIONAL MATH CHALLENGE (GLOBAL ROUND), 2026.
Să câștigi aurul internațional este o onoare, dar să-ți aperi titlul și să rămâi cel mai bun din lume, an de an, este o dovadă de geniu și perseverență absolută.”
Următoarea competiție pentru Edi este programată să înceapă pe data de 8 februarie, atunci când va participa la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Matematică, fiind printre favoriții așteptați să se califice la etapa națională.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Două echipe din Slatina urcă în clasamentul de robotică

Cele două cluburi de robotică ale Colegiului Național „Radu Greceanu” își continuă drumul excelent pentru regionala și naționala competiției. La ultimele competiții din acest weekend, EngiNeerds și EngiNeerds NextGen au reușit să se claseze pe primele locuri, urcând, astfel, în clasamentul național. Ambele echipe speră să reușească să se califice la faza internațională și să reprezinte România cu succes la cea mai titrată competiție globală de robotică.
29 Ian 2026

CJ Olt│Prioritățile de dezvoltare pentru 2026

Consiliul Județean Olt își menține și în 2026 axele de investiții pentru dezvoltarea sectoarelor publice din subordine. Focusul forului județean va fi, în continuare, pe atragerea de fonduri europene, dar și guvernamentale, atunci când programele naționale vor fi reluate de Guvern. În ceea ce privește bugetul județului Olt, președintele instituției își dorește ca minimul acceptat să fie cel puțin egal cu cel din anul trecut.
29 Ian 2026