Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Încep emoțiile BAC-ului de toamnă
09.08.2024
Autor articol: Ovidiu Gherghina
Vizualizari: 234

Elevii care nu au reușit să promoveze examenul de Bacalaureat în sesiunea din vară au, acum, o nouă șansă. La nivelul județului Olt, pentru sesiunea de toamnă, sunt înscriși peste 600 de absolvenți atât din promoția curentă, cât și din cele anterioare. Probele de evaluare a competențelor au început ieri, iar cele scrise se vor desfășura în perioada 19-22 august.


 Emoțiile BAC-ului de toamnă, dedicat celor care nu au reușit să promoveze examenul în sesiunea de vară, au început. Probele de evaluare a competențelor lingvistice și digitale au început ieri, 8 august, și sunt așteptați să se prezinte zeci de elevi absolvenți atât din promoția curentă, cât și din cele anterioare.
După data de 19 august vor începe probele scrise ale examenului de BAC, acolo unde sunt așteptați peste 300 de elevi pentru fiecare probă în parte.
Primele rezultate vor fi făcute publice pe 26 august, iar rezultatele finale pe 30 august. Elevii care vor promova examenul în toamnă mai au o șansă de a urma o formă de învățământ superior. De asemenea, reprezentanții ISJ readuc în atenția absolvenților că au varianta învățământului terțiar nonuniversitar și se adresează tuturor categoriilor de elevi, cu sau fără diplomă de bacalaureat.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE