Agitație mare, astăzi, la Liceul Tehnologic „Petre S. Aurelian”. Elevii și profesorii de aici au organizat o serie de activități de promovare a școlii și a specializărilor pe care le oferă. Pe lângă cursurile de liceu și de seral, Liceul Tehnologic „Petre S. Aurelian” are și cursuri de școală profesională și postliceală.
Avantajele oferite de specializările acestui liceu se observă în realizările copiilor. Vorbesc cu plăcere și cu pasiune despre meseriile pe care au ales să le învețe și spun că toate calificările reprezintă oportunități de viitor.
În ultimii ani, liceele tehnologice s-au bucurat de un real succes. Tot mai mulți absolvenți și-au găsit mult mai ușor un loc de muncă, imediat după ieșirea de pe băncile școlii.