Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Osica de Jos, regina „Călușului Românesc”
Autor articol: Ovidiu Gherghina
Vizualizari: 162

Concursul Național al Copiilor „Călușul Românesc”, ediția XXV, și-a desemnat câștigătorii la cele zece secțiuni. Trofeul ediției aniversare a fost cucerit de formația de călușari a Ansamblului Folcloric „Hora Florilor” din Osica de Jos, fiind pentru a doua oară când copiii de aici câștigă acest titlu.


 Slatina a fost, în acest weekend, centrul călușului la nivel internațional. Festivalul „Călușul Românesc”, ajuns la cea de-a XXV - a ediție a avut parte de momente de excepție, pline de energie, emoție și virtuozitate călușărească. Pe parcursul mai multor zile, Slatina a fost gazda unei adevărate sărbători a culturii populare românești, oferind un spectacol autentic și plin de culoare, în care tradițiile au fost transmise cu mândrie de la o generație la alta.
Evenimentul, considerat cel mai mare concurs din țară dedicat copiilor pasionați de folclor, a reunit peste 2.000 de participanți. Micii dansatori au venit din toate colțurile țării, dar și din afara granițelor, fiind prezente delegații din Republica Moldova, Italia și Serbia, semn al impactului internațional pe care l-a câștigat acest festival.
Trofeul ediției a fost câștigat de formația de călușari a Ansamblului Folcloric „Hora Florilor” din Osica de Jos, care reușește astfel să obțină pentru a doua oară marele titlu.
Organizatorii au anunțat deja că lucrează la ediția viitoare, promițând un festival și mai spectaculos. Aceștia își propun să extindă programul artistic și să aducă în fața publicului momente de excepție, care să celebreze și mai intens tradițiile românești.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE