„Salonul de iarnă al artiștilor plastici olteni” aduce, an de an, în fața slătinenilor, adevărate opere de artă create de către artiști cu origini în această zonă a țării. Tradiția organizării acestui eveniment a început încă de acum 20 de ani, marele pictor Nicolae Truță fiind cel care a denumit această expoziție.
20 de artiști și-au expus pe simezele Galeriei Artis lucrările realizate în tabăra de creație ce poartă numele marelui pictor slătinean. Totodată, publicul poate regăsi tablouri semnate de artiști din București, Pitești, Vâlcea și multe alte orașe, care și-au început cariera chiar în județul nostru.
Expoziția a fost deschisă deja, iar iubitorii de frumos o mai pot viziona până la sfârșitul acestei luni, mai exact până pe 29 februarie.