A devenit deja o tradiție ca, an de an, Muzeul Județean să organizeze o sezătoare, pentru a aduce viața satului, cu toate tradițiile și obiceiurile ei, mai aproape de oameni. Evenimentul organizat în parteneriat cu Liceul Tehnlogic „Petre S. Aurelian” a adunat zeci de elevi, care au realizat împreună o serie de activități specifice, prin care au putut lua contact cu vechile valori ale culturii noastre.
Pentru tineri a fost o ocazie inedită de a învăța cum se desfășurau aceste activități pe vremuri.
Șezătoarea s-a încheiat cu un moment artistic susținut de Ansamblul „Mărțișorul”.