Biblioteca Județeană premiază și anul acesta participanții la concursurile naționale „Un condei numit fairplay” și „Jocurile olimpice în imaginația copiilor”. Aproximativ 100 de copii și-au trimis cele mai bune lucrări de creație literară și arte plastice la bibliotecă, pentru a se înscrie la aceste două concursuri naționale.
Vor fi premiați atât participanții de la faza județeană, cât și câștigătorii de la faza națională. Anul acesta, șapte copii ai cercului de pictură „Culorile copilăriei”, îndrumați de profesorul Narcisa Barbu, dar și un elev din Piatra-Olt s-au numărat printre câștigătorii la nivel național.
Premierea va avea loc pe 23 noiembrie, la ora 13:00, la Biblioteca Județeană „Ion Minulescu”.