Festivalul – concurs „Zilele Poeziei Orașului Piatra-Olt” a adus muzica folk și versurile mai aproape de locuitorii orașului, la Centrul Cultural din localitate. Pentru a duce mai departe munca cunoscutului poet al iubirii, Constantin Triță, evenimentul a adunat zeci de poeți, artiști și oameni de cultură, pentru a sărbători arta, în toate formele ei.
Peste 50 de concurenți din 23 de județe ale țării și Republica Moldova au participat la acest eveniment cu creațiile lor poetice, pentru ca, la final, cele mai bune să fie premiate. Festivalul a continuat, apoi, cu mai multe momente de muzică folk, unde trupa Arhaic a fost cap de afiș.
Zilele Poeziei Orașului Piatra-Olt „Constantin Triță – poet al iubirii”, eveniment aflat la prima ediție, a fost pus la dispoziția iubitorilor de versuri și muzică folk de către Consiliul Județean, alături de Primăria Piatra-Olt, împreună cu Centrul Județean de Cultură și Artă Olt și Muzeul Județean.