Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Un nou tezaur intră în patrimoniul Muzeului
10.05.2022
Autor articol: Miruna Ivan
Vizualizari: 165

Conferință de presă, azi, la Muzeul Județean, după ce un tezaur compus din 51 de monede de argint a fost descoperit în comuna olteană Verguleasa. Comoara a fost găsită cu ajutorul detectorului de metale, într-o zonă greu accesibilă și va intra în patrimoniul muzeului.


 Patrimoniul Muzeului Județean Olt se îmbogățește cu încă o descoperire arheologică din județul nostru. Al treilea tezaur descoperit în acest an care va intra în posesia Muzeului este compus din 51 de monede de argint, vechi din secolul I și II î. Hr.
În cadrul conferinței de astăzi de la Muzeul Județean, descoperitul comorii din comuna Verguleasa relatează cum a reușit să găsească tezaurul cu ajutorul detectorului de metale, într-o zonă greu accesibilă.
La eveniment a fost prezentat și programul de activități realizate în intervalul 13 – 18 mai, cu ocazia sărbătoririi a 70 de ani de la înființarea Muzeului Județean Olt.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Cinci polițiști noi la IPJ Olt

Forțe proaspete la Poliția Olt. Cinci tineri absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” își încep, de astăzi, activitatea în cadrul Poliției Olt. Tinerii polițiști au fost repartizați în funcție de necesitățile operative ale inspectoratului, urmând să își desfășoare activitatea la structurile de ordine publică, în mediul urban și rural, contribuind astfel la creșterea gradului de siguranță în județ.
07 Iul 2026