Sunt în luna decembrie, perioadă în care gospodarii sacrifică porcul de Crăciun. Prezent la un târg de produse românești, la o șezătoare cu jurnaliștii, Florin Barbu, ministrul Agriculturii, a explicat că nimeni nu va putea să interzică românilor să crească, să sacrifice și să vândă porcul din gospodărie.
De asemenea, comercializarea suinelor din gospodării se va face doar sub îndrumarea medicului veterinar, prin eliberarea unei adeverințe. Mai mult decât atât, partea de sănătate publică a animalelor este realizată de medicii concesionari, iar acest serviciu este gratuit.