Sectoarele avicol și suin sunt două ramuri ale agriculturii, care, în acești ani, au beneficiat de ajutoare financiare consistente de la stat. Ministerul Agriculturii a aprobat Legile 227 și 195, în baza cărora pot fi accesate mai multe programe. Oltul se numără printre județele care au obținut finanțare pentru dezvoltarea exploatațiilor.
195/2018 este o altă lege creată pentru crescătorii de suine. Din Olt, o fermă de porci a primit prin această lege, ajutor financiar de peste 800 de mii de euro.
Reprezentanții Direcției Agricole Olt sunt alături de beneficiarii acestor programe, în toate etapele de implementare.