În această perioadă, în curtea Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale din București, are loc Târgul de lăsatu' secului. Și pentru că la acest eveniment sunt prezenți mulți apicultori, din toate zonele țării, șeful Agriculturii, Florin Barbu, le-a promis că sprijinul în sectorul apicol și piscicol va fi prelungit până la 30 iunie, după ce Comisia Europeană va definitiva prelungirea cadrului cu Ucraina.
Anul acesta, la nivelul județului, potrivit oficialilor APIA Olt, 134 de apicultori au solicitat sprijin financiar accesând intervențiile din cadrul Programului Național Strategic. În luna octombrie, fermierii au primit în conturi, în total, 738 de mii de lei.