Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Slatina - Unde este strict interzis trotinetelor și bicicletelor electrice
05.08.2025
Autor articol: Elena Ionescu
Vizualizari: 2276

Trotinetele și bicicletele electrice sunt interzise în parcurile, terenurile de sport, locurile de odihnă și de joacă, precum și în curțile unităților de învățământ din Slatina. Hotărârea a fost luată în unanimitate de consilierii locali în ședința din 31 iulie și a intrat în vigoare imediat. Încălcarea acestui regulament prevede reținerea trotinetelor și bicicletelor, dar și plata unei taxe foarte mari la restituire.


 Bicicletele și trotinetele electrice reprezintă un adevărat pericol pentru utilizatori, dar și pentru persoanele din calea lor. Este motivul pentru care Primăria Slatina a inițiat un proiect de hotărâre prin care se interzice accesul acestor vehicule în parcuri, pe terenurile de sport, în locurile de odihnă și de joacă, dar și în curțile unităților de învățământ de stat aflate în administrarea municipalității. Această prevedere face parte dintr-un amplu regulament de acces și de utilizare a obiectivelor menționate care a fost aprobat în unanimitate de consilierii locali.
Inițial, regulamentul prevedea doar interdicția trotinetelor electrice, indiferent de vârsta utilizatorului.
Un regulament și un amendament mai mult decât necesare, spune primarul Mario De Mezzo, el însuși victima unui accident cu bicicleta în Parcul Tineretului din Slatina, pe data de 6 iulie.
Iată ce spunea primarul Slatinei pe pagina sa de facebook, de pe patul de spital, la două zile după accident:
„Vă mulțumesc tuturor pentru mesaje și gândurile bune!
Sunt bine, mă recuperez după operația la șold, în urma unui accident cu bicicleta, Se întâmplă oricui, mai ales celor ca mine, care se uită mai rar la CNP”.
Regulamentul prevede că, în cazul încălcării acestei interdicții, bicicletele și trotinetele electrice pot fi reținute temporar de către Poliția Locală și pot fi restituite în baza unei cereri și a unei dovezi de achitare a sumei de 5.000 de lei la Direcția Economică a primăriei.
Trotinetele electrice reținute temporar și nerevendicate în cel mult șase luni vor fi scoase spre vânzare, prin licitație publică, organizată de Direcția Administrare Străzi și Iluminat Public, după ce în prealabil au fost incluse în inventarul domeniului privat al municipiului Slatina.

 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Cinci polițiști noi la IPJ Olt

Forțe proaspete la Poliția Olt. Cinci tineri absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” își încep, de astăzi, activitatea în cadrul Poliției Olt. Tinerii polițiști au fost repartizați în funcție de necesitățile operative ale inspectoratului, urmând să își desfășoare activitatea la structurile de ordine publică, în mediul urban și rural, contribuind astfel la creșterea gradului de siguranță în județ.
07 Iul 2026