Noile parcări modulare din Slatina vor fi date în folosință. Este vorba despre două astfel de parcări de tip puzzle, care vor funcționa pe străzile Păcii și Teiului. Reprezentanții Direcției Administrarea Străzilor și Iluminatului Public din cadrul Primăriei Slatina spun că în luna martie încep înscrierile pentru obținerea unui loc, după care parcările vor fi date în folosință.
Pe strada Păcii, locatarii spun că zona este aglomerată, iar seara găsesc mai greu un loc de parcare. Ei așteaptă ca noua parcare modulară să fie pusă în funcțiune.
Potrivit celor de la DASIP, la primul nivel vor parca autoturismele de tip SUV. Un loc de parcare costă 718 lei pe an. Cele două parcări modulare sunt primele de acest gen la Slatina, iar autoritățile spun că locatarii se vor obișnui repede cu acest sistem de parcare, pentru că este ușor de folosit.