Autoritățile județene spun că nu vor fi luate prin surprindere de ninsoare. Au fost încheiate noi contracte pentru deszăpezirea din sezonul rece. În zona de sud a județului s-a intervenit deja pentru curățarea carosabilului de zăpadă.
Președintele Consiliului Județean a spus că, dacă iarna va fi una blândă, fondurile prevăzute pentru deszăpezire vor fi folosite pentru lucrări de întreţinere a drumurilor.
Potrivit șefului Direcției Tehnice de la Consiliul Județean Olt, sunt trei firme care asigură deszăpezirea în cele patru zone ale județului. 60 de utilaje vor acționa cu sare și nisip. Se va interveni pe aproximativ 1.000 de kilometri de drumuri județene, pentru curățarea lor cu material antiderapant.