Consiliul Județean Olt are în administrare o rețea importantă de drumuri rutiere, majoritatea dintre ele fiind în diferite stadii de asfaltare. Strategia pe care autoritatea județeană o are dorește să lege sudul județului de zona de nord, de la Giuvărăști la Verguleasa. Potrivit președintelui instituției, ambele axe se află în stadii foarte avansate.
După finalizarea acestor lucrări, satele oltene vor fi conectate între ele de drumuri județene la parametri europeni, șoferii fiind scutiți, în acest fel, de plata rovinietei.