Ghirlande și bannere luminoase cu leduri, arcade luminoase 3D cu efect curgător, țurțuri luminoși, baghete curgătoare, dar și mai multe figurine sunt doar câteva dintre elementele care vor împodobi, în această iarnă, întreg orașul. Aprinderea iluminatului festiv și deschiderea oficială a sezonului de iarnă va avea loc vineri, 1 decembrie. Primarul Slatinei, Emil Moț, a lansat și o invitație publică pentru toți cei care își doresc să participe la momentul aprinderii luminițelor de Crăciun.
„Este momentul să aducem magia sărbătorilor în inimile noastre.
Vă invit vineri, 1 Decembrie, în Parcul Tineretului, începând cu ora 17:30 pentru a da startul oficial sărbătorilor de iarnă.
Târg de Crăciun, lumini strălucitoare, bucurie și atmosferă de basm vă așteaptă într-un cadru magic.
Veniți împreună cu familia și prietenii să trăim momentul magic al sărbătorilor!”
Seara va continua cu o serie de concerte de muzică populară și ușoară. De la 17:30 va urca pe scenă Ionică Moroșanu, fiind urmat de trupa Ro-Mania și de îndrăgita artistă Amna.