Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Start pentru PNDR 2014-2020
06.03.2015
Autor articol: OltTv
Vizualizari: 75

S-a dat startul Planului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014-2020, prin care România poate beneficia de finanţări europene în agricultură de un miliard de euro. Joi seara au apărut pe site-ul Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale primele trei Ghiduri ale Solicitantului.




Aşteptarea fermierilor a luat sfârşit. Ghidurile Solicitantului pe trei dintre măsurile Planului Naţional de Dezvoltare Rurală pot fi acum consultate de toţi cei interesaţi. Primul se referă la submăsura 41, destinată invesţiilor în exploataţiile agricole.

 Foarte mulţi bani vor veni prin acest program către micii fermieri, dar şi către Grupurile de Acţiune Locală.

Şi tinerii fermieri au la dispoziţie acum un Ghid al Solicitantului pentru Măsura 6.1, prin care pot obţine finanţări nerambursabile de până la 50.000 de euro.

În plus, tinerii fermieri vor fi punctaţi dacă au minimum trei terenuri în arendă sau în proprietate, dacă folosesc seminţe sau pomi din producţia autohtonă a staţiunilor de cercetare sau dacă sunt într-o zonă cu tradiţie în domeniul unde vor să investească. Cele mai cotate domenii sunt legumicultura, pomicultura  şi zootehnia. Primele trei ghiduri, dar şi următoarele care o să apară în curând pot fi consultate pe site-ul Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale.

Redactor: Crina Jilavu
DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Proiectul „Școala Mamei”, un suces la Spitalul din Slatina

Viitoare mămici și viitori tătici au participat, astăzi, la proiectul „Școala Mamei”- organizat de Spitalul Județean de Urgență Slatina, în parteneriat cu Biogenis – banca de celule stem. Specialiști din cadrul unității medicale le-au oferit cuplurilor toate informațiile de care au nevoie pe parcursul sarcinii, dar și în primele luni de viață ale bebelușului. Evenimentul s-a dovedit un real succes, numeroase cupluri fiind prezente, pentru a se pregăti pentru cea mai frumoasă etapă a vieții lor.
17 Nov 2025