Dis de dimineață, viceprimarul Slatinei, Gigi Vîlceleanu, însoțit de reprezentanți ai forțelor de ordine, s-au întâlnit de Esplanadă să discute detaliile organizatorice ale „Crosului Primăverii”. Cu toții vor să se asigure că această competiție va fi bine organizată, așa că fiecare dintre instituțiile implicate a stabilit din timp tot ce are de făcut.
Până acum, și-au anunțat participarea 250 de persoane, dar se mai pot face înscrieri inclusiv duminică, în ziua crosului. Tot ce trebuie să facă cei care vor să parcurgă traseul este să dea o declarație pe propria răspundere, înainte de participare.
Fiecare participant va primi din partea organizatorilor un kit, cu un număr de concurs și un tricou pe care nu vor fi obligați să îl poarte pe durata crosului. Vor fi acordate, în total, 24 de premii, pe categorii de vârstă, cu valori cuprinse între 100 și 1.000 de lei, în funcție de locul pe care se vor clasa, la finalul competiției. Circulația mașinilor va fi oprită pe tronsoane. Autoritățile îi îndeamnă pe participanții la trafic să folosească rute ocolitoare și să manifeste înțelegere față de cei care aleargă la Crosul Primăverii. Pentru aceste eveniment, municipalitatea a mobilizat mai mulți angajați ai instituțiilor din subordine, începând de la Poliția Locală și până la firma de salubritate și Direcția Administrarea Străzilor.